Pon - Pt - 09:00 - 17.00

Borelioza – jak ją leczyć?

Informacje ogólne

Borelioza to choroba, która często budzi w ludziach strach. Dzieje się tak z prostego powodu – borelioza potrafi bardzo długo rozwijać się bezobjawowo, a w tym czasie siać prawdziwe spustoszenie w organizmie. Pierwsze objawy boreliozy mogą wystąpić nawet po kilku latach od zakażenia bakteriami Borrelia burgdorferi. Nowoczesne metody leczenia takie jak ozonoterapia czy kroplówki i wlewy witaminowe wspierają skuteczne leczenie boreliozy.

Zakażenie boreliozą – jak do niego dochodzi?

Głównym źródłem zakażenia boreliozą są ukąszenia kleszczy i muchówek. Bakterie obecne są w ślinie tych pajęczaków i owadów, którą wprowadzają do ciała człowieka, wkłuwając się w skórę.

Borelioza - kleszcz na liściu
Do zakażenia najczęściej dochodzi za pośrednictwem kleszczy.

Pierwsze objawy boreliozy

Pierwszymi objawami boreliozy może być nawet zwykła gorączka i osłabienie. Dopiero rumień wędrujący w okolicy miejsca ukąszenia jest objawem zwracającym uwagę na podejrzenie boreliozy.

Diagnoza i leczenie boreliozy

Często pacjenci trafiający do lekarza z objawami boreliozy, początkowo w ogóle nie łączą swoich dolegliwości z ukąszeniem owada w przeszłości. Z tego względu jest niezwykle ważne, by obserwować swój organizm po ukąszeniu przez kleszcza lub muchówkę. Jeśli w niedługim czasie wystąpią objawy sugerujące infekcję, należy skontaktować się ze specjalistą i wspomnieć o ugryzieniu. Ta informacja nakieruje lekarza na właściwą diagnostykę.

Leczenie boreliozy przebiega bardzo niejednorodnie, ze względu na to, że rozpoczyna się w różnych fazach rozwoju choroby, decydują także uwarunkowania wiekowe oraz choroby współistniejące pacjenta. Opiera się na wielotorowej terapii dostosowanej do konkretnego przypadku, często obejmując leczenie dermatologiczne, kardiologiczne, neurologiczne i reumatologiczne, a także terapie wspierające ogólną odporność i kondycję organizmu, niezbędne do osiągnięcia dobrych efektów leczenia.

Najnowsze artykuły

Spis treści